Dne 22. května jsem se zúčastnila Ústředního kola astronomické olympiády v kategorii EF, tedy žáků z osmých a devátých tříd ZŠ, třeťáků a čtvrťáků z osmiletých gymnázií, kteří postoupili z krajského kola. Toto kolo se odehrávalo v Planetáriu Praha, ve kterém je také kopule se 45 miliony diod na kterých se dá promítat nejostřejší vesmír. První část tohoto kola byla v kinosále, kde bylo připraveno občerstvení a stoly, tato část se skládala z některých fyzikálních výpočtů a určování souhvězdí a hvězd na papíře. Po té jsme se odebrali do kopule, kde jsme řešili teoretickou část s možnostmi odpovědí A, B, C a D, dále nám v kopuli promítali hvězdy, souhvězdí, obratníky, rovník apod., kde jsme museli poznat, co je co. Dále následoval oběd a hodinová pauza, při které jsme se mohli projít po parku Stromovka. Následně nám promítli film o Vesmíru a poté následovalo vyhlášení výsledků. V této soutěží jsem skončila na krásném 20. místě. Ráda bych poděkovala panu učiteli Fátorovi a panu zástupci Tomikovi, kteří mi pomohli se připravit na soutěž a zároveň s řešením úloh krajského kola, tak tedy velmi vám děkuji a těším se na další ročník této soutěže.
Adéla z 8. C