Horní hrad – Hauenštějn

27. 06. 2024

V neděli 23.6. v brzkých ranních hodinách vyrazila 6.C s třídním učitelem Martinem Tomikem, Renatou Švábovou a Honzou Jetmarem na zážitkový kurz na hradě Hauneštejn, který se nachází poblíž Stráže nad Ohří.

Na úvod nás čekala dlouhá cesta vlakem s přestupy v Praze a Chomutově. Výlet začal dobrodružně už na nádraží, náš vlak měl 50 minut zpoždění a nestihli jsme tak navazující spoj směrem do Krušných hor. Dvouhodinové čekání na hlavním nádraží v Praze jsme si zpříjemnili návštěvou Fantovy kavárny a sochy Nicholase Wintona. Nechybělo ani nakupování nezbytností v místních obchodech. Čekání celkem uteklo a tak jsme se ani nenadáli a už jsme vystupovali v Chomutově a po krátkém čekání přestoupili na vlak do Stráže nad Ohří. Tam už na nás čekal zástupce Technické univerzity v Liberci, která celý program zaštítila.

Pracovník univerzity M. Slowík odvezl naše věci a my jsme se vydali pěšky na přibližně 4 kilometry vzdálený hrad. Po příchodu na Hauenštejn jsme se ubytovali a pustili se do připraveného programu, ve kterém šlo o to, abychom se o sebe dokázali postarat. Takže jsme si museli nanosit a naštípat dříví na oheň, který musel po celou dobu našeho pobytu hořet, i v noci. Na ohni jsme vařili veškeré jídlo, ohřívali vodu na nádobí a vlastně jsme si vyzkoušeli, jak se asi žilo, když nebyly telefony, televize, elektřina. V noci jsme se střídali po dvou hodinách u ohně, aby nepřestal hořet. Mnozí z nás si poprvé vyzkoušeli jaké je to sekat sekerou, řezat pilou a uvařit jídlo jen ze základních potravin. V pondělí jsme si zahráli  “terénní Scrabble”, který prověřil nejen naše schopnosti přemýšlet, ale i taktizovat a běhat. Oheň jsme udrželi po celou dobu a zahasili jej až při závěrečném zakončení v úterý 25.6. po snídani.

Potom už jsme všichni zase vyrazili na vlak a všichni se ve zdraví vrátili k telefonům a televizím…