Přejít na obsah

Světový (tý)den orientačního běhu – ohlédnutí a výsledky

24. 05. 2024

Podruhé se naše škola zapojila do Světového dne orientačního běhu, který se pro letošní rok přejmenoval na Světový týden orientačního běhu. Letos jsme spolupracovali s klubem orientačního běhu Slavia Hradec Králové. Na celém světě se do této akce zapojilo 42 zemí.
Počasí je vždy klíčové, protože jde o venkovní sport. Tentokrát se naštěstí nevyplnily černé předpovědi a pouze občas mírně zapršelo. Nicméně se to určitě projevilo na počtu účastníků, kterých by přišlo výrazně víc, kdyby bylo slunečné odpoledne.
Během čtyř hodin prošlo startem i cílem 45 závodníků ve třech kategoriích. „Budoucí naděje“, závodníci, kteří si často přišli tento sport vyzkoušet poprvé v životě, měli trať dlouhou 800 metrů. Kvůli rekonstrukci hřiště za školou se letos musela překonávat i silnice, kde byl automobilový provoz. Přeběhy byly sice hlídané tak, aby nedošlo ke kolizi, ale přesto tato komplikace odradila mnoho nejmenších nadějí orientačního běhu.
„Pokročilí“ vyrazili směr sídliště a na pár kontrolách se dotkli i přírody. S tratí okolo 1,5 kilometru už šlo o pěkný sportovní výkon. „Elita“ měla trať zpestřenou dvěma uzlovými kontrolami. S délkou 2,5 kilometru se závodníci dostali až do Wolkerova údolí, takže se u nich rozhodně nedalo mluvit jenom o městském sprintu, ale louky a remízky tvořily nezanedbatelnou část jejich závodu.
Poděkování patří všem, kteří nebyli líní a přišli si zaběhnout. Závod bez závodníků by byl zbytečný. A pak také ochotným pořadatelům ze 7. B, 7. C a 8. A – Tadeášovi, Kláře, Tereze, Jáchymovi, Kateřině, Nelly, Matějovi, Elišce a Valérii.

Odkazy:
Pozvánka na závod: https://posters.zsbcuo.cz/wod2024
ZŠ Ústí nad Orlicí, Bratří Čapků 1332: https://zsbcuo.cz/
Slavia Hradec Králové: https://www.shk-ob.cz/
World Orienteering Week: https://worldorienteeringweek.com/
Český svaz orientačních sportů: https://www.orientacnisporty.cz/
Začít orienťák: https://zacitorientak.cz/