Astronomická olympiáda

29. 04. 2024

Astronomická olympiáda letos vstoupila do 21. ročníku. Tato soutěž je určena pro zájemce o hvězdy, planety a vše okolo nich. Z naší školy postoupilo do krajského kola hned pět žáků, kteří měli dva a půl měsíce na to, aby se úspěšně poprali se třemi naprosto odlišnými částmi astronomie. Přehledový test znalostí byl pokračováním školního kola. Pozorování během tří různých nocí prověřilo orientaci na obloze a také pevnou vůli odtrhnout se od večerního programu v televizi a vyjít ven i za mrazivé zimní noci. Zvládnout náročné výpočty v poslední části znamenalo naučit se i něco navíc, co se ve škole buď běžně neučí, anebo až ve vyšších ročnících.

V kategorii šestých a sedmých ročníků se za nás zúčastnili výhradně šesťáci, a to velmi úspěšně. Ze 36 soutěžících v krajském kole bylo 12 úspěšných řešitelů a mezi nimi, z naší školy, na 11. místě Adéla Hermanová (6. C), na 4. místě Sebastian Seidl (6. A) a krajskou vítězkou se stala Veronika Lipenská (6. B), které chyběly pouhé tři body ze sta možných, aby se dostala do celostátního finále.

Všem řešitelům děkujeme za pečlivě odvedenou práci a k úspěchu gratulujeme!